Mozgové vlny a podvedomie

Množstvo mozgovej aktivity je rozdelené do štyroch kategórií

Počas hypnoterapie terapeuti využívajú svoje znalosti o týchto stavoch mozgových vĺn a podvedomia, aby klienta naviedli do uvoľneného stavu: alfa, theta alebo dokonca delta. Počas spánku prechádza človek všetkými stavmi mozgovej aktivity.

Keď si ľahnete ste v beta. Keď sa začnete unášať, vstúpite do alfa, theta a „nakoniec zaspíte“ v delte. Počas aktívnej časti snívania je zahrnutý rýchly pohyb očí (REM) typický spánkový cyklus približne 90 minút. Keď sa človek prebudí z hlbokého spánku, zažije rovnaké stavy mozgových vĺn, a naopak. Pohybujete sa z delty do theta, potom do alfa, nakoniec nadobudnete plné vedomie a uvedomenie v beta verzii.

Alfa - najľahšie štádium hypnózy: 9 - 14 cyklov za sekundu

Meditácia je bežný čas na vstup do alfa, pretože jednotlivec je bdelý a vedomý ale nie je aktívne zapojený do hodnotenia svojho okolia. Alfa vlny sú pomalšie a majú nižšiu frekvenciu ako beta.

Theta - hlbší stav hypnózy: 5 - 8 cyklov za sekundu

Dôležitou súčasťou stavu theta je schopnosť mozgu prestať reagovať na podnety prostredia. „Bezmyšlienkovité“ plnenie úloh alebo snívanie bez vedomého myslenia, je častým výskytom theta. To sa môže stať pri vykonávaní opakujúcich sa úloh, ako je umývanie riadu alebo na výzvu počas hypnoterapie. Theta nastáva keď jedinec nielen relaxuje , ale aj „zónuje“. S Theta sa často spájajú kreatívne nápady a pozitívne asociácie. 

Delta - najhlbší stav hypnózy: 1,5 - až 4 cykly za sekundu

Aj keď mozog nie je úplne bdelý, a nereaguje na svoje okolie, stále je v určitom stave aktivity, ktorá ubúda a plynie so spánkovým cyklom. Mozog vstupuje do delty keď, jedinec spí. Prechodom cez deltu a thetu, môže aktívne snívať. Počas hlbokého spánku, bez snov, môže tráviť mozog takmer celý čas v delte. Konečný stav mozgových vĺn (a ten, s najpomalšou frekvenciou) je delta.

Beta - úplný stav bdelosti a výstrahy, nie hypnóza: 15 - až 40 cyklov za sekundu

Všetko, od aktívneho zapojenia sa do stimulujúcej konverzácie, až po zapojenie sa do verejnej diskusie, môže spôsobiť že, mozog vstúpi do beta verzie. Môže to byť počas mentálne stimulujúcich aktivít alebo v časoch, keď mozog vníma zvýšenú potrebu uvedomovania si okolia jednotlivca. Beta vlny sa vyskytujú keď, mozog je vysoko aktívny a zapojený.

Autor: Katarína Lihocká

Som medzinárodne certifikovaná hypnoterapeutka a koučka. Špecializujem sa na služby v oblasti ako je redukcia váhy (chudnutie), úľava od stresu, sebaúcta, prestať fajčiť, motivácia, kreativita a ďal. Expert na hypnózu a meditáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *